Co warto wiedzieć, jadąc samochodem za granicę?

Przed rozpoczęciem długiej podróży za granicę w trosce o swoje finanse oraz o własne bezpieczeństwo należy odpowiednio się do niej przygotować.

Przede wszystkim potrzebna będzie wiedza dotycząca obowiązujących w danym kraju limitów prędkości na poszczególnych drogach.
Jeśli zamierzasz używać podczas podróży radia CB, wypada sprawdzić też, czy w obcych krajach nie wiążą się z tym dodatkowe opłaty.

Wiele państw wymaga posiadania apteczki, trójkąta ostrzegawczego, kompletu zapasowych żarówek, zapasowych bezpieczników, kamizelki odblaskowej (np. w zasięgu ręki, a nie w bagażniku, czasem również dla wszystkich pasażerów), klucza do kół, podnośnika oraz linki holowniczej.

Pamiętaj, że w większości zagranicznych krajów obcokrajowcy muszą zapłacić mandat od razu. Jeśli nie mamy przy sobie gotówki, policja może podwieźć nas do bankomatu. Brak środków na koncie nie będzie stanowił wymówki od zapłaty. Policjant może zarekwirować na poczet kary wartościowe przedmioty – np. w Niemczech policja może nawet zarekwirować samochód.
Sprawdź również, jakiego ubezpieczenia potrzebujesz. W niektórych krajach (Albania, Andora, Białoruś, Rosja, Ukraina, Turcja, Serbia czy Maroko) wciąż obowiązuje Zielona Karta, która jest dowodem, że posiadacz objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.
Jeśli chcesz się upewnić, że posiadasz wszystkie niezbędne ubezpieczenia, chętnie pomożemy! Udzielimy wskazówek, jak przygotować się do podróży w konkretne miejsce za granicą. Polecamy korzystne pakiety ubezpieczeń Assistance, które zapewnią pomoc w trudnych sytuacjach, takich jak wypadek, awaria, unieruchomienie lub kradzież pojazdu.

Comments are closed.